Ezek a legfontosabb terhességi laborvizsgálatok az első trimeszterben

- Napidoktor
- 15 Apr, 2025
- Címkék: #Babaváró
A terhesség első trimesztere nagyon fontos időszak mind a kismama, mind a fejlődő magzat szempontjából, ezért több olyan tesztre és laborvizsgálatra van szükség, ami segíthet időben felismerni az esetleges rendellenességeket.
Az első trimeszterben a legfontosabb laboreredmények a vérvizsgálatok segítségével születnek / Fotó: hallermedical.hu
A terhesség első trimesztere nagyon fontos időszak mind a kismama, mind a fejlődő magzat szempontjából, ezért több olyan tesztre és laborvizsgálatra van szükség, ami segíthet időben felismerni az esetleges rendellenességeket.
Az esetek döntő többségében a terhességi laborvizsgálatok ugyanakkor még az első trimeszterben is inkább csak egyfajta prevenciós és állapotfelmérő jelleggel rendelkeznek.
Hogy az általános nőgyógyászati szűrővizsgálat és a Pap-teszt mellett milyen laborvizsgálatokra van szükség a terhesség első három hónapja során? Az alábbi cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat!
Vérvizsgálatok az első trimeszterben
Az első trimeszterben a legfontosabb laboreredmények a vérvizsgálatok segítségével születnek. Amikor a kismama ellátogat nőgyógyászati szűrővizsgálatra, kezelőorvosa vérvételre küldi, amivel a teljes vérkép mellett számos fontos paramétert ellenőrizni lehet.
Lényeges feltárni ilyenkor a bilirubin, a GOT, GPT érték és a vércukor mellett a leendő anyuka vércsoportját és Rh-faktorát, valamint az esetleges vérszegénységet is.
A vérvizsgálat ezen felül ki tudja mutatni a rubeola, vagy más néven kanyaró elleni immunitást, de szükség lehet az STD-k szűrésére is, különös tekintettel a hepatitis B-re, a szifiliszre és a HIV-vírusra.
A kismama állapotától és családi hátterétől függően szükség lehet olyan vérvizsgálatokra is, amelyek kimutathatják bizonyos betegségek kockázatát.
Ide sorolható a Tay–Sachs-szindróma, a sarlósejtes vérszegénység vagy a cisztás fibrózis. Ezek egy része nyálmintával is ellenőrizhető, de a vérvételen alapuló vizsgálatok általában megbízhatóbbak.
Ritkább vérvizsgálatok
A fentieken kívül előfordulhatnak még olyan további betegségek, amelyek feltárása nagyon fontos az első trimeszterben, és szintén vérvizsgálat segítségével történhetnek. Ide sorolhatjuk a toxoplazmózist vagy a bárányhimlő vírusának szűrését.
Ezen felül a kezelőorvos – szintén a kismama kórtörténetének függvényében – kérheti a hCG-, a progeszteron, valamint a placenta által kiválasztott hormonok szintjének ellenőrzését is, ha veszélyeztetett terhességről van szó, esetleg felmerül a magzatmegtartás problémája.
Vizeletvizsgálatok az első trimeszterben
Szintén nagyon lényegesek az első trimeszterben a vizeletvizsgálatok, hiszen számos problémát és betegséget lehetőség van feltárni a segítségükkel.
Érdekesség, hogy nemcsak vér- hanem vizeletvizsgálattal is ellenőrizhető a hCG-szint a terhesség megerősítése érdekében.
Ezen felül a vizeletmintából kimutathatók a vesefertőzések, felismerhetők a cukorbetegség jelei, mindemellett pedig azok a fehérjék, amelyek magas vérnyomással járó terhességi toxémiára (preeclampsia) utalnak.
Ez utóbbi egy súlyos, több szervrendszert érintő terhességi komplikáció, ami általában a 20. hét után jelentkezik, de a kiváltó fehérje már az első trimeszterben kimutatható krónikus vesebetegség esetén.
Genetikai vizsgálatok
Az első trimeszter végén a vér- és laborvizsgálatok után külön genetikai vizsgálatra is sor kerülhet.
Ez bizonyos esetekben fakultatív jellegű, de vannak, akik szeretnének megbizonyosodni róla: kisbabájukkal minden rendben van és genetikailag megfelelően fejlődik az anyaméhben.
Máskor azonban a kezelőorvos javaslatára történik a vizsgálat. Különösen abban az esetben, ha a kismama már elmúlt 35 éves, esetleg korábban genetikai betegséggel született babának adott életet vagy örökletes hajlam mutatkozik bizonyos génhibákra.
Ezek a genetikai vizsgálatok többnyire vérvételen és ultrahangon alapulnak, azaz semmilyen kockázatot nem jelentenek a magzatra. Amennyiben az eredmények aggasztók, további vizsgálatokra van szükség.
Az első genetikai vizsgálat
Az első genetikai vizsgálat a terhesség 11. és 14. hete között végezhető el, tehát már az első trimeszterben.
A vérvizsgálatra és ultrahangra épülő módszer különösen hatékony a Down-kór és a 18-as triszóma, vagy más néven Edwards-szindróma magzati kimutatására.
Ebben az esetben az anyai vérben a hCG-értéket (egészen pontosan a human chorionic-gonadotropin szabad ß-egységet), valamint a PAPP-A, vagyis a terhességgel összefüggő plazmafehérje mennyiségét ellenőrzik, amit az első trimeszterben a méhlepény termel.
Az ultrahanggal a magzat nyaki redőjének vastagsága vizsgálható, hiszen az együttes eredmény nagyon hatékonyan fel tudja tárni a Down-szindrómás eseteket és más genetikai eltéréseket.
Ha az első genetikai vizsgálat pozitív eredménnyel zárul, további diagnosztikai módszerekre lehet szükség – szintén a terhesség első három hónapjában. Ezek a NIPT és a CVS tesztek.
NIPT (non-invazív prenatális vizsgálat)
A NIPT teszt egy hatékony módja annak, hogy vérvizsgálattal az anya véréből már a 10. terhességi hét után kimutatható legyen a szabad magzati DNS relatív mennyisége.
Bár más kromoszómarendellenességeket is vizsgál, azonban a tapasztalatok szerint 99 százalékos pontossággal képes kimutatni már ebben az időszakban, ha a magzatnál nagy az esélye a Down-szindróma kialakulásának.
CVS (chorionbiopszia)
Amennyiben a kismama már elmúlt 35 éves, a családban előfordultak bizonyos genetikai betegségek vagy a non-invazív genetikai tesztek pozitív eredménnyel zárultak, a következő lépcsőfokot a CVS jelenti.
A chorionbiopsziaként is emlegetett vizsgálat nagyon sok genetikai hibát képes idejekorán kimutatni, így a Down-szindróma mellett a sarlósejtes vérszegénységet, a cisztás fibrózist, a hemofíliát, valamint az izomdisztrófiát.
Az eljárás lényege, hogy egy apró katétert vezetnek fel a méhnyakon keresztül, majd egy tű segítségével szövetmintát vesznek a kismama méhlepényéből, amit utána alaposabb laborvizsgálatra lehet küldeni.
A CVS segítségével 98 százalékos pontossággal lehet kizárni bizonyos kromoszómális születési rendellenességeket, miközben nem jár jelentős kockázattal, a beavatkozásoknak mindössze 1 százalékában azonban előfordulhat a vizsgálatból fakadó vetélés.
Bár pontossága megkérdőjelezhetetlen, az idegcsőhöz kapcsolódó rendellenességek – mint például a spina bifida (nyitott gerinc) vagy az anenkefália feltárására nem alkalmas. Ezeknek a szűrésére csak a követő trimeszterben, a 15. és a 21. hét között kerülhet sor.
Ha terhességi laborvizsgálatra van szüksége, kattintson a következő linkre: laborvizsgálatok Budapesten.
(x)
The post Ezek a legfontosabb terhességi laborvizsgálatok az első trimeszterben appeared first on Napidoktor.