:

Csillaghullásra számíthatunk húsvét után

Csillaghullásra számíthatunk húsvét után

Április 22-én éri el maximumát a Lyridák meteorhullása – írja az MTI a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményére hivatkozva. A Lyridáké a legrégebbi ismert meteorraj, amelynek első ismert említése i. e. 687-re datálható és kínai megfigyelőktől származik.

A Lyridák minden áprilisban visszatérnek. A raj már most is aktív, mérsékelten sűrű záporú maximuma viszont csak kedd hajnalban észlelhető.

Ekkor óránként akár tíz hullócsillag is megjelenhet az égen, amelyek között akár különösen szép tűzgömbök is akadhatnak.

A meteorok látszólag a Lyra (Lant) csillagkép felől érkeznek, innen a megnevezésük, valódi forrásuk azonban a Thatcher-üstökös, amely 417 év alatt kerüli meg a Napot, utoljára pedig 1861-ben járt csillagunk közelében. Ahogy az objektum halad, darabkák válnak le róla, amikor pedig a Föld keresztezi ezt a törmeléksávot, a légkörbe belépő szemcsék fényjelenséget alakítanak ki.

A Lyridákhoz köthető az egyik legismertebb éves csillaghullás. A legkorábbi, mintegy 2700 évvel ezelőtti említésük alapján abban az évben különösen aktívak voltak, úgy zúgtak alá, akár az esőcseppek.

A meteorraj nagyjából 60 évente a szokásoshoz képest sokkal magasabb aktivitást produkál, a következő ilyen „kitörés” 2042-ben várható. Az utolsó látványos szezon 1982-ben volt.

A meteorzápor megfigyelésére a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfő estére észlelési programmal is készül, melynek részleteiről az intézmény oldalán lehet tájékozódni.

The post Csillaghullásra számíthatunk húsvét után first appeared on 24.hu.