:

Egyre biztosabb, hogy élet van ezen a távoli bolygón

Egyre biztosabb, hogy élet van ezen a távoli bolygón

A Cambridge-i Egyetem kutatócsoportja a K2-18b nevű bolygó légkörét tanulmányozva olyan molekulák jeleire bukkant, amelyeket a Földön kizárólag egyszerű élőlények termelnek – írja a BBC. Ez már a második alkalom, hogy a NASA James Webb űrteleszkópja élet nyomaira utaló vegyületeket észlelt a 124 fényévre lévő égitest légkörében.

Nikku Madhusudhan professzor, a kutatás vezetője elmondta: reméli, hogy hamarosan, akár egy-két éven belül döntő bizonyítékot szerezhetnek. A cambridge-i csoport azt találta, hogy a bolygó légkörében az élethez kapcsolódó két molekula közül legalább az egyik kémiai jellemzői jelen vannak: ezek a dimetil-szulfid (DMS) és a dimetil-diszulfid (DMDS). A Földön ezeket a gázokat a tengeri fitoplankton és a baktériumok termelik.

A professzort meglepte, milyen nagy mennyiségű gázt észleltek egyetlen megfigyelési időszakban: az általunk becsült mennyiség ennek a gáznak a légkörben több ezerszerese a Földön található mennyiségnek, tehát, ha az élettel való kapcsolat valódi, akkor erről a bolygóról kijelenthető, hogy „csak úgy hemzseg az élettől.” Hozzátette:

Ha megerősítjük, hogy van élet a K2-18b-n, akkor azt is kijelenthetjük, hogy az élet nagyon gyakori a galaxisban.

A kutatócsoport ugyanakkor elismerte, egyelőre nagyon sok a „ha” és „de” ebben a szakaszban. Ez az észlelés ugyanis nem felel meg annak a tudományos standardnak, amely egy felfedezés bejelentéséhez szükséges. Ahhoz, hogy biztosak lehessenek az eredményekben, 99,99999 százalékos biztonsággal kell kizárniuk, hogy nem véletlen jelenségről van szó — ezt nevezik „öt szigmás” eredménynek.

A mostani eredmények viszont csak három szigmásak, azaz 99,7 százalékos bizonyosságúak. Habár ez soknak hangzik, még mindig nem elég meggyőző a tudományos közösség számára. Figyelembe véve viszont azt, hogy 18 hónappal korábban még csak egy szigmás (68 százalékos) eredményt tudtak elérni, ez a felfedezés komoly előrelépésnek tekinthető. Catherine Heymans professzor, az Edinburghi Egyetem csillagásza, aki nem vett részt a kutatásban, jelezte, hogy még ha sikerül is elérni az öt szigmás szintet, az sem lesz döntő bizonyíték az élet létezésére a bolygón.

Még ekkora bizonyosság mellett is fennállna a kérdés, honnan származik ez a gáz

– mondta. Hozzátette: a Földön az óceánok mikroorganizmusai állítják elő ezeket, de még tökéletes adatokkal sem mondhatjuk biztosan, hogy ez biológiai eredetű egy idegen világon, ugyanis rengeteg furcsa dolog történik az Univerzumban, és nem tudjuk, milyen geológiai tevékenységek zajlanak ezen a bolygón, amelyek a molekulákat termelhetik. Ezzel pedig a cambridge-i kutatók is egyetértenek, ezért más kutatócsoportokkal együtt dolgoznak azon, hogy laboratóriumban megvizsgálják, előállítható-e a DMS és a DMDS élettelen úton is.

Madhusudhan professzor elismerte, hogy még hosszú tudományos út áll előttük, ha meg akarják válaszolni az egyik legnagyobb kérdést a tudományban, mégis úgy véli, jó úton járnak.

Évtizedek múlva talán visszatekintünk erre a pillanatra, és felismerjük: ekkor került elérhető közelségbe az élő univerzum. Ez lehet az a fordulópont, amikor hirtelen képessé válunk megválaszolni az alapvető kérdést: egyedül vagyunk-e az univerzumban?

Kapcsolódó Már idén bejelenthetik az idegen élet felfedezését? Izgalmas pletyka kezdett el terjedni a James Webb űrtávcsővel kapcsolatban.

The post Egyre biztosabb, hogy élet van ezen a távoli bolygón first appeared on 24.hu.