:

Tényleg ölhet a mobil, ha töltés közben a kádba esik?

Tényleg ölhet a mobil, ha töltés közben a kádba esik?

Április 23-án a 24.hu is beszámolt arról, hogy meghalt az a nyíregyházi fiatal, aki fürdés közben áramütést szenvedett. Az általunk közölt hírhez hasonlóan az esettel foglalkozó legtöbb cikk kiemelte, hogy a kislány egy töltőre dugott mobiltelefont használt a tragédia idején. Ennek kapcsán okkal vetődhet fel a kérdés, hogy képes-e egy kádba eső, éppen töltődő készülék halálos áramütést okozni.

A válasz röviden: elméletileg nem.

Korábban már részletesen foglalkoztunk a témával, akkor a megkérdezett szakértő, Gerébi Attila azt mondta, hogy a fentihez hasonló balesetek gyári alkatrészek használatával nem fordulhatnak elő.

Fontos, milyen kiegészítőket használunk

Töltéskor a telefonhoz csatlakozó kábelt mindig egy adapterbe dugjuk, és ez utóbbit helyezzük a hálózatra kapcsolódó konnektorba. Gerébi szerint egy gyári telefontöltő feladata egyszerű: a hálózati 230 V-os váltóáramból stabil 5 V egyenáramú feszültséget kell előállítania. Ha valamiért a DC (egyenáram) elektronikánál, vagy a kábelnél sérül valami, akkor ez lehet zárlat is. Ilyenkor az elektronikában lévő biztosító alkatrész azonnal elég, így megszűnik a további áramellátás. Tehát hibátlan működés esetén az adapter nem ad le akkora feszültséget, hogy az egy kád vízzel érintkezve halálos áramütést okozhasson, hiba esetén pedig már eleve nincs feszültség a vízbe kerülő vezetékben, egy merülő okostelefon pedig önmagában nem tud ilyen balesetet okozni.

Fontos újra kiemelni, hogy mindez akkor igaz, ha gyári alkatrészeket használunk, egy esetleges baleset esélyét nagyban növeli, ha nem biztos forrásból szerezzük be a szükséges kiegészítőket. Erre azonban manapság egyre nagyobb az esély, hiszen évek óta trend, hogy a gyártók nem csomagolnak adaptert a mobilok mellé, 2025-től pedig alig lesz olyan kereskedelmi forgalomba kerülő készülék, ami mellett találnák töltőfejet.

Érdemes kitérni arra is, hogy ma már elérhetők olyan mobilokhoz is használható töltőfejek, amik akár 20 V egyenáram előállítására is képesek, de még ez sem jelent veszélyt az emberre, hiszen 50 V felett beszélhetünk áramütésről.

Azt korábban Gerébi Attila is kiemelte, hogy a nem eredeti töltők esetében több olcsóbb terméket gyártó cég az egyszerűségre és az ár minimalizálására törekszik. Ez azt is jelentheti, hogy semmilyen védelmet nem raknak a DC áramkörbe, ezért ha zárlat keletkezik, akkor valamelyik alkatrész addig fog melegedni, amíg szénné nem ég. Ahogy az a korábbi cikkünkben is szerepelt, a Nanyan Technological University áramköri rendszerekkel foglalkozó kutatója, See Kye Yak szerint önmagában egy okostelefon nem okoz áramütést, de ha töltőre van dugva, ott már más a helyzet. Ha maga a töltőkábel, az adapter vagy a használt hosszabbító vezetékei hibásak, előfordulhat áramütés.

A témában korábban kérdeztük Dr. Boross Norbert villamosmérnököt is, aki szerint a mobilokkal kapcsolatos áramütések általában több tényezőre vezethetők vissza, jellemzően a hálózati, erős és gyengeáramú rész közti átvezetésnél van valami hibás működés, például az, hogy tákolt, barkácsolt hosszabbítót használ a delikvens.

Itt érdemes kiemelni, hogy a Frissmédia beszámolója szerint a telefontöltő egy a kád szélére helyezett hosszabbítóba volt bedugva és eddig ismeretlen okok miatt az a vízzel teli kádba esett. Amennyiben a hosszabbító is a vízbe került, úgy az áramütést ez a kiegészítő is okozhatta, hiszen ez továbbvezeti a 230 V-os váltóáramot.

A kislány a fürdőszoba ajtaját magára zárta, a balesetről az édesanyja csak onnan értesült, hogy a lakásban elment az áram, így – egyelőre – nem tudható pontosan mi történt, de a Frissmédia információi alapján valószínűsíthető, hogy a halálos áramütést nem a mobil és a töltőadapter, hanem a hosszabbító okozta.

Ezzel kapcsolatban kerestük a rendőrséget is, ahonnan azt a tájékoztatást kaptuk, hogy az eset körülményeit a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Rendőr-főkapitányság büntetőeljárásban vizsgálja, halált okozó foglalkozáskörében elkövetett gondatlan veszélyeztetés bűntett elkövetésének gyanúja miatt, szakértő bevonásával. A nyomozás érdekeire tekintettel ennél bővebb információt nem osztott meg a hatóság.

Mire figyeljünk?

A fentiek alapján a legfontosabb szabály, hogy az elektronikai eszközeink töltésére mindig a gyártó hivatalos kiegészítőit használjuk, hiába lehet csábító egy olcsóbb, utángyártott eszköz, a vásárlásával megspórolt pénz nem éri meg azokat a kockázatokat és problémákat, amit a meghibásodásuk okozhat.

Ahogy arról korábban írtunk, egy alacsony minőségű, a kellő védelemtől mentes adapter vagy kábel égési sérülésekhez, akár felrobbanó mobilokhoz is vezethet.

Arra is hatványozottan érdemes figyelni továbbá, hogy amennyiben a kábel vagy az adapter megsérül, azt ne használjuk tovább. A hivatalos és hibátlan kiegészítőket persze fürdés közben sem javasolt használni, a hosszabbítókat pedig tartsuk a lehető legmesszebb a fürdőkádtól, mert nemcsak egy esetleges merülés, de már a kicsapódó vagy a padlón felgyűlő víz is tragédiát okozhat.

Kapcsolódó Hogyan ölhet meg a töltőre dugott telefonom? Időnként hallani olyan szélsőséges esetekről, hogy a mobiltelefonok felrobbannak, égési sérüléseket, áramütéseket okoznak. Egy jó tanács a sok közül: ne aludjunk együtt a telefonunkkal!

The post Tényleg ölhet a mobil, ha töltés közben a kádba esik? first appeared on 24.hu.