:

Hatalmas ősi robbanást észleltek a világűrben

Hatalmas ősi robbanást észleltek a világűrben

Mintegy 13 milliárd évvel ezelőtti gammasugár-kitörést (GRB) észlelet egy csillagászati műhold. A Variable Object Monitor (SVOM) nevű eszköz Kína és Franciaország közös űrkutatási projektjének részeként végez kutatásokat – írja az MTI a kínai állami médiára hivatkozva.

A SVOM küldetése még 2024. június 22-én vette kezdetét, azóta több mint 100 GRB-t érzékelt, köztük számos különös, szokatlan viselkedésű kitörést. A GRB-k, a világegyetem leghevesebb csillagrobbanásai, amelyek másodpercek alatt több energiát szabadítanak fel, mint amennyit a Nap egész élete során kibocsát.

A SVOM célja, hogy segítsen jobban megérteni ezeket a szélsőséges asztrofizikai jelenségeket. Az eszköznek köszönhetően ma már tudjuk, hogy a röntgensugárban gazdag gammakitörések szupernóvákhoz köthető. Az ilyen GRB-ket a SVOM előtt csak nagyon ritkán érzékelték, ezért viszonylag kevés ismeretünk volt róluk. A kutatók feltételezése szerint ezeknek a kitöréseknek egy része a rendkívül távoli galaxisból származhat.

A műholdnak olyan kitöréseket is sikerült dokumentálnia, amelyek az univerzum kezdeti időszakából származnak, az egyik csupán 730 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett. Ezektől az ősi GRB-ktől a szakértők azt remélik, segíthetnek jobban megérteni a csillagok első generációjának keletkezési és pusztulási folyamatait, a fekete lyukak keletkezési mechanizmusát, a gravitációs hullámok elektromágneses megfelelőit és ezekkel együtt a korai világegyetem fejlődését. A SVOM várhatóan három évig fog föld körüli pályán keringeni és méréseket végezni.

Kapcsolódó Megfejthették a rejtélyes kozmikus robbanások okát Az univerzum legnagyobb robbanásaira évek óta keresik a magyarázatot a tudósok, most egy új tanulmány előállt egy megfejtéssel.

The post Hatalmas ősi robbanást észleltek a világűrben first appeared on 24.hu.