Kapu Tibor első hete az űrben
Űrállomás gyorstalpaló című cikksorozatunkban bemutattuk a Nemzetközi Űrállomás különféle, esetenként kevéssé ismert és érdekes jellemzőit az elmúlt egy hétben. A második magyar űrhajós (egyben harmadik magyar űrutazó) útjának nemrég a feléhez érkeztünk, ennek megfelelően érdemes áttekinteni, mi történt az elmúlt időszakban. Az eseményekről Zsombok Gábort, űrtevékenység-szakértőt kérdeztük.
MCSE: A feljutás és a dokkolás a közlemények alapján a tervek szerint történt. Valóban így zajlott? Illetve mennyire mondható bevett rutinnak az ilyen Dragon űrhajós utánpótlás az ISS-nél?
Zs.G.: „Az élő közvetítésekben látottak és a hozzáférhető adatok alapján az odaút és a dokkolás egyaránt simán zajlott le. Ez a tizenötödik emberes Dragon dokkolás és ezen belül a negyedik Axiom küldetés; így már volt rá lehetőség, hogy az eddigi tapasztalatokat alkalmazzák a küldetés tervezésénél.” A magyar űrhajós által ehét pénteken tartott sajtótájékoztató szerint a startot igen zajosnak és mozgalmasnak élte meg. Saját szavai alapján erősebb, hatásosabb és egyben élvezetesebb, életszerűbb élmény volt, mint a földi centrifugás terhelés tesztek. A sok zajt és rezgést meg emelkedett g terhelést egyben szórakoztatóbbnak is ítélte meg, mint amilyennek korábban szimulálták. A küldetés vezetője (Peggy Whithston) beszámolója alapján a felbocsátás során a „zajok” jó része Kapu Tibortól és társától érkezett, akik elragadtatással adtak hangot az erős élménynek. A Föld látványát fentről nagyon színesnek és nagyon fényesnek találta – úgy fogalmazott „csak szépséget látni a Földön a magasból”.
MCSE: Mit tudunk Kapu Tibor fiziológiai állapotról, hogyan bírja a súlytalanságot?
Zs.G.: Tibor láthatóan jól van, megőrizte jó kedélyét. Az ilyenkor szokásos fiziológiai változások részben látszanak rajta (felpuffadt arc az első pár napon, amelynek oka a súlytalansági környezet nyomán fellépet, a földfelszíninél egyenletesebb véreloszlás az emberi testben), másokról ő maga számolt be (megváltozott észlelés, azaz űrköd). Utóbbi háttere, hogy a repülés első napjaiban a mikrogravitációs környezethez való alkalmazkodás leterheli az agyat, így a gondolkodás és a problémamegoldás a szokásosnál nagyobb erőfeszítést követel. Ezért az első napokban az űrhajósok mentális terhelhetősége csökken, azaz nehezebben tudnak koncentrálni egy adott feladatra.
MCSE: Sok magyar kísérletet vitt fel az űrállmásra, tudunk-e valamit arról, hogy ezek közül melyeket hajtotta eddig végre?
Zs.G.: A kipakolás után Tibor legelső tudományos feladatai között sugárzásmérő doziméterek kihelyezése (RANDAM) és növénytermesztési kísérletek beüzemelése (VITAPRIC) szerepeltek. A RANDAM egy sugárzástani, azaz dozimetriai kísérlet, amelynek keretébe az űrhajósoknak egyenként mérik a sugárterhelését – utóbbi ismerete fontos a megfelelő egészségi állapot megőrzéséhez és a hosszabb, „mélyűri” utazások előkészítéséhez . Az első napokban több élő bejelentkezésére is sor került részben közéleti szereplőkkel, részben iskolásokkal. A VITAPRIC kísérlet keretében pedig egyszerű növényeknél vizsgálják, hogy mennyiben más a súlytalanságban a növekedésük, gyökér eresztésük, levél bontsuk. De a kérdéses növények vitamin, fehérje és további összetevők termelési képesését is elemzik, és hasonlítják a földfelszínén mutatott jellemzőkhöz. Ez szintén nem csak biológiai szempontjából, de a hosszabb távú űrutazásokon szükséges élelem termelése / utánpótlása szempontjából is fontos.
MCSE: Mit tudunk általában Kapu Tibor napi rutinjáról, miként van megtervezve a munka, sportolás és pihenés a számára?
Zs.G.: Az űrállomás lakói univerzális világidő (UT vagy UTC) szerinti beosztásban élnek, ami két órával van a mi nyári időszámításunk előtt. Egy 24 órás nap alatt nyolcórányi pihenőidejük van; ébresztő reggel hatkor, alvásidő este tíztől. Kutató űrhajósként a nap legnagyobb részét munkával, azaz a kísérletek végrehajtásával tölti előre percekre beosztott idővel, amit az ebéd szakít meg. A sportolásra szánt idő is hasonlóan be van osztva általában a délutáni időszakban.
Kapu Tibor és Peggy Whitston beszélgetése a földi irányítással (NASA)
MCSE: A jelenleg terv alapján mikor fog visszatérni a Földre? És ugyanazzal a Dragon űrhajóval fogja ezt megtenni?
Zs.G.: Ugyanazzal az űrhajóval térnek vissza, amivel felmentek. Ez a C213 számú, Grace névre keresztelt Crew Dragon első repülése. A jelenlegi ütemterv szerint július 10-én 14:00 óra körül (12:00 UT) válnak le az űrállomásról, majd pár órával később szállnak le Kalifornia partjainak közelében, a Csendes-óceánon. Ez az űrállomás időbeosztásának és a leszállóhely időjárásának függvényében még változhat.