A csillagközi térből érkezett új üstököst fürkészik a világ nagy távcsöveivel

A belső Naprendszeren átszáguldó, a csillagközi térből érkezett 3I/ATLAS-üstököst nagy távcsövek figyelik és követik. Eddig már több felvétel készült az üstökös kiterjedt kómájáról és szétterülő rövid csóvájáról, valamint színképi megfigyelések is történtek. Az üstökös a Jupiter pályája közelében tehát már elég aktív.
Ez év július 1-jén egy új kis égitest felfedezését jelentették be a NASA által alapított ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) égboltfelmérő programhoz tartozó El Sauce Obszervatórium (Rio Hurtado, Coqumbo régió, Chile) 0,5 méteres f/2 Wright–Schmidt-teleszkópjával készült felvételek alapján. Először még kisbolygónak tűnt a 17,7-17,9 magnitúdós égitest, vagyis „csillagszerű” objektumnak látszott, azonban később más megfigyelőhelyeken már halvány ködösséget is detektáltak körülötte, ez alapján az új objektum a C/2025 N1 (ATLAS) elnevezést kapta. A pontos pályaadatokból kiderült, hogy ez az új üstökös a csillagközi térből érkezett a Naprendszerbe és ezért a 3I/ATLAS („I”: intersztelláris) elnevezést is megkapta.
A 2025. július 1-jén történt felfedezéskor a 3I/ATLAS a Naptól 4,51 CSE-re, a Földtől 3,51 CSE-re volt, vagyis a Jupiter pályáján belül haladt. A 17,5 G magnitúdós látszó fényessége miatt nem volt egyszerű kimutatni, hogy nem aszteroida (csillagszerű) kis égitestről van szó, hanem kómás-csóvás üstökösről.
Mint arról beszámoltunk, az első nagy távcsővel készült megfigyeléssel sikerült megerősíteni a 3I/ATLAS üstökös kómája és csóvája létezését, amit Sam Deen amatőrcsillagász 2025. július 2-án vett észre távészleléssel, illetve júniusi ATLAS-felvételek átnézése során.
Robert J. Weryk (Nyugat-Ontario Egyetem Fizika Tanszék, Kanada) és Richard J. Wainscoat (Hawaii Egyetem, Asztrofizikai Intézet, Honolulu) a Mauna Kea csúcsán mintegy 4200 méter tengerszint feletti magasságban levő 3,6 méteres Kanadai-francia-hawaii-teleszkóppal (CFHT) július 2,41-2,42 UT között készítettek felvételeket. Sikerült megfigyelni a kómát és a csóvát, ami határozottan üstökösre utal.
Az ESO Nagyon Nagy Teleszkópja (Very Large Telescope, VLT)
Július 3/4-én a az ESO (Európai Déli Obszervatórium) VLT (Very Large Telescope, vagyis Nagyon Nagy Teleszkóp) négy 8,2 méteres teleszkópja közül kettővel is elkezdték az újabb csillagközi látogató megfigyelését. Az ESO VLT teleszkópja a Paranal Obszervatóriumban, 2635 méter tengerszint feletti magasságban, a Cerro Paranal hegyen, az Atacama-sivatagban van Chile északi részén.
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) négy 8,2 méteres Nagyon Nagy Teleszkópja elhelyezkedése, elnevezésük és műszereik (az UT1 Antu teleszkópon a FORS1 helyett máar annak újabb változata a FORS2 működik). A 3I/ATLAS üstökös megfigyelését az UT1 Antu és UT4 Yepun teleszkópokkal kezdték 2025. július elején (ESO, Cerro Paranal Obszervatórium, Cerro Paranal).A négy teleszkóp hivatalos elnevezése: UT1, 2, 3 és 4 (UT: Unit Telescope), de van őshonos chilei és dél-argentínai mapuche (mapudungun, vagyis „a föld beszéde”) nép nyelvén elnevezésük is: Antu (Nap, UT1), Kueyen (Hold, UT2), Melipal (Dél Keresztje [csillagkép], UT3) és Yepun (Vénusz, UT4). A 3I/ATLAS üstökös megfigyelését az UT1 Antu és UT4 Yepun teleszkópokkal kezdték 2025. július elején.
Az ESO VLT UT1 Antu teleszkópja, amivel 2025. július első napjaiban elkezdték a csillagközi térből érkezett 3I/ATLAS = C/2025 N1 (ATLAS) üstökös megfigyelését (ESO VLT, Paranal Obszervatórium, Cerro Paranal).A 3I/ATLAS-üstökösről az ESO VLT UT1 teleszkóppal készült felvételek
A VLT UT1 Antu távcsövével készültek felvételek a kómáról és csóváról Olivier R. Hainaut (ESO, Garching-bei-München) vezette kutatócsoport által. Az üstökös kómájáról színképek az UT4 (Yepun) távcsövével készültek Cyrialle Opitom (Institute for Astronomy, University of Edinburgh, Royal Observatory, Edinburgh, UK) vezetésével.
Az alábbi kép az ESO VLT UT1 (Antu) teleszkópja FORS2 kamerájával készített felvételsorozatot mutatja, amelyen a 3I/ATLAS üstökös látszó égi mozgása látszik egy rövid szakaszon a háttércsillagok között. A FORS2 (FOcal Reducer/low dispersion Spectrograph 2) egy új spektrográf, amivel alacsony felbontású színképeket, valamint képeket is lehet készíteni.
A 3I/ATLAS üstökösről az ESO VLT FORS2 műszerével 2025. július 3/4-én 13 percen át készített felvételekből összeállított kép az üstökös látszó égi mozgását mutatja a csillagos háttér előtt (ESO VLT, ESO potw2527b kép, 2025.07.08.).Az alábbi videó a 3I/ATLAS ESO VLT UT1 teleszkópjával készült felvételsorozatot mutatja be.
VLT timelapse of 3I/ATLAS, a new interstellar object . Europen Southern Observatory (ESO) – 2025. július 8. – 0m15s (YouTube).A fenti videó egy részletének kinagyítása a teljes felvételsorozatból egy rövid részletet mutat be ismétléses animációval.
A 3I/ATLAS üstökös látszó égi mozgását és kiterjedt kómáját és rövid csóváját mutatja az ESO VLT UT1 (Antu) teleszkópjával 2025. július 3/4-én készült felvételeken. A teljes felvételsorozatból egy részlet látszik ezen az animáción (ESO VLT UT1).Az ESO 8,2 méteres VLT UT1 teleszkópjával a 3I/ATLAS-üstökösről készült felvételekből összeállított képen a kiterjedt porkóma és szétterülő, de rövid porcsóva látszik. A felvételek megerősítik a korábban kisebb távcsövekkel kimutatott kómát és rövid csóvát, megerősítve, hogy a 3I/ATLAS határozottan üstökös.
A 3I/ATLAS-üstökös kiterjedt kómája és szétterülő, de rövid porcsóvája az ESO VLT UT1 (Antu) FORS2 kamerájával 2025. július 3/4-én készített felvételekből összeállított képen (ESO VLT UT1, potw2527a, 2025.07.08.).A 3I/ATLAS üstökös színképi megfigyelései az ESO VLT UT4 távcsövével
Az üstökös kómájáról színképek az UT4 (Yepun) távcsövével készültek Cyrielle Opitom vezetésével 2025. július 3-án. Az üstökös színképvizsgálatát a VLT UT4 (Yepun) teleszkóp MUSE (Multi Unit Spectroscopic Explorer, vagyis Több Egységes Színképkutató műszer) segítségével végezték. Kiderült, hogy a kóma sok port tartalmaz. A porkómát és a szétterülő porcsóvát a VLT UT1 FORS2 műszerével szintén július 3/4-én éjjel készített képek is mutatják (l. az előző képeket is).
A porkóma vörösebb, mint a naprendszerbeli üstökösök esetében. Ehhez hasonlóan vörös égitestek a Neptunuszon túli objektumok: aszteroidák és törpebolygók, valamint a kentaurok között található és a Kuiper-övből a kentaurok közé nemrég érkezett vagy távolabbról érkezett ún. szórtkorong-objektumok. Nem meglepő, hogy a csillagközi térben nagyon hosszú időt eltöltött kis égitestek felszíne vörös, mert a kozmikus sugárzás évmilliókig vagy akár annál is hosszabb ideig átalakítja, vörösíti és sötétíti a felszín anyagát.
A 3I /ATLAS színképének megfigyelésekor az üstökös a Naptól 4,47 CSE.re volt, így ha vízjég lenne a mag felszíne közekében, az ilyen messze a Naptól még nem tud szublimálni és a kómába kijutni. Ugyanis a vízjég szublimációja a Naptól mintegy 2,8 CSE távolságban kezdődik. Más gázok jegei sem várható, hogy nagy naptávolságban szublimáljanak, kivéve az alacsony hőmérsékleten szuperillékony szén-monoxid (CO) és szén-dioxid (CO2) jegeit. A 3I/ATLAS színképében nem találtak gázemissziót: [OH] hidroxil tiltott sávot kimutatni a színképben, valamint C2 (kétatomos szénmolekula), NH2 (aminogyök vagy aminilgyök) és CN (cianidgyök), vagyis illóanyagok színképi nyomait. A Nap felé közeledő 3I/ATLAS-üstökös további színképi megfigyeléseivel ki lehet majd mutatni, hogy az üstökös magjából milyen gázok áramlanak ki, és így a sok por hogyan kerülhet ki a kómába. Természetesen az is lehet, hogy a magból kiáramló jegeket is tartalmazó por jegeinek szublimációja is hozzájárulhat a gázkóma kialakításához.
A 3I/ATLAS-üstökös megfigyelése a Teide Obszervatórium TTT3 teleszkópjával
A 3I/ATLAS-üstökösről egy másik nagy teleszóppal, a Teide Obszervatóriumban (Tenerife, Kanári-szigetek) levő TTT (Two-meter Twin Telescope project) harmadik távcsövével (TTT3) is készültek felvételek 2025. július 2/3-án. A projektben két 80 cm-es távcső (TTT1 és TTT2), valamint két 2-méteres távcső (TTT3 és TTT4) vesz részt. 2025. július 2/3-án az üstökös megfigyelését Julia de León és Javier Licandro végezte.
A 3I/ATLAS üstökös kómájának alakja és kiterjedése a Teide Obszervatórium 2 méteres TTT3 robottávcsövével 2025. július 2/3-án készített felvételen. A képen Nap iránya balra lefelé van (nyíl balra fent). A kóma és a csóva 25 ezer km kiterjedésű a Nap és a vele ellentétes irányban, erre merőlegesen valamivel kisebb, 22400 km szélességű. (Teide Obszervatórium, TTT, Insituto de Astrofisica de Canarias, Sky and Telescope online, 2025.08.07.):A 2 méteres távcsővel készült felvételeken az üstökös kómája és rövid csóvája 20 ezer km-nél is nagyobb kiterjedésű, ami jelentős gáz- és porkibocsátásra utal már közel 4,5 CSE-re a Naptól.
A 3I/ATLAS megfigyelhetősége 2025-ben
A 3I/ATLAS-üstökös idén nyáron a Sagittarius (Nyilas), valamint az Ophiuchus (Kígyótartó) csillagképek határán jár. Bár még halvány, mintegy 17 magnitúdó az összfényessége, de gyorsan közeledik a napközelsége felé, és így az aktivitása és fényessége is megnövekedhet. Ezért megfelelően nagy amatőrtávcsővel készült felvételeken is látható lehet. Azonban az alacsony deklinációja miatt az üstökös csak a delelésekor lesz olyan magasan az északi féltekéről nézve, hogy kedvezőek legyenek a feltételek a megfigyeléséhez.
A 3I/ATLAS üstökös helye (zöld korong a kép közepétől feljebb) a Sagittarius és az Ophiuchus határán (Astronomy Magazine online, 2025.07.07.).A 2025. október 29-i napközelsége felé tartó 3I/ATLAS-üstökös egyre közelebb látszik a Naphoz, ami egy ideig megakadályozza a megfigyelését. Amikor nem lehet megfigyelni, akkor éri el a legnagyobb fényességét, ami várhatóan 11 magnitúdó körül lesz. Az üstökös csak november végén, december elején kezd újra megfigyelhetővé válni.
A 3I/ATLAS üstökös látszó égi pályája a Sagittariuscsillagképtől a Gemini (Ikrek) csillagképig 2025. június 1-je és 2026. március elejéig (Szeiicsi Josida).
A 3I/ATLAS a napközelsége után november végén kezd újra megfigyelhetővé válni, és várhatóan mintegy 13 magnitúdó körül lesz a fényessége, ami lehetővé teszi felvételek készítését megfelelő műszerekkel hajnalban a Virgo (Szűz) és Leo (Oroszlán) csillagképekben.
A 3i/ATLAS láthatósága 2025. november 21. és december 21. között az tavaszi égbolt csillagképei között hajnalban délkeleti irányba nézve (Bob King: Stellarium, Sky and Telescope online, 2025.07.07.).A 3I/ATLAS 2025. december 19-én lesz földközelben mintegy 1,8 CSE-re bolygónktól, a Naptól pedig 2,28 CSE-re, és a Leo (Oroszlán) csillagképben látszik majd. Gyorsan halványodik, mert nagyon gyorsan távolodik a Naptól és a Földtől is.
A hír a GINOP-2.3.2-15-2016-00003 “Kozmikus hatások és kockázatok” projekt témaköréhez kapcsolódik.
Források:
Sky and Telescope online (2025.07.07.)
Teide Obszervatórium TT3 (2025.07.03. 10:59:49)
Kapcsolódó internetes oldal: