Létezhet egy univerzum, amely visszafele halad az időben
- 24.hu - Tech
- 17 Mar, 2022
- Címkék: #
Latham Boyle, a Waterloo-i Egyetem munkatársa és kollégái tanulmányukban egy új, a világegyetemmel kapcsolatos elméletet mutatnak be – írja a Live Science.
A szakértők úgy gondolják, hogy létezhet egy antiuniverzum, ahol az ősrobbanás előtt visszafele halad az idő.
Az elképzelés alapja az, hogy a korai, kicsi, forró, sűrű és egyenletes kozmosz szimmetrikus volt.
A hipotézis azt is jelenti, hogy a világegyetemben mindenhol észlelhető, titokzatos sötét anyagot a neutrínó nevű elemi részecske egyik típusa alkothatja. A kutatók bíznak benne, hogy a későbbi, a gravitációs hullámokra, illetve a neutrínókra vonatkozó megfigyelések igazolhatják feltételezéseiket.
Xuanyu Han / Getty ImagesA fizikusok rengeteg alapvető szimmetriát azonosítottak már a természetben, ezek közül a legfontosabbak a töltésre, a paritásra és az időre vonatkoznak, melyek együttesen az úgynevezett CPT-szimmetriát alkotják. A fizikai interakciók a legtöbbször megfelelnek ezeknek. Akadnak ugyan kivételek, de mindhárom szimmetria egyszerre történő megsértését még nem dokumentálták.
Ha tehát a természetben fogunk minden egyes kölcsönhatást, és megfordítjuk azok töltését, a tükörképüket vesszük, illetve időben visszafele lefuttatjuk őket, az interakciók pontosan ugyanúgy viselkednek. Boyle csapatával úgy véli, érdemes a rendszert a kölcsönhatásokon felül az egész univerzumra kiterjeszteni.
Világunk tükörképeA napjainkban leginkább elfogadott elmélet alapján világegyetemünk kialakulása óta folyamatosan tágul, belsejében megannyi különböző részecske található, az univerzum evolúciója pedig időben előrefele halad. Ha viszont a CPT-szimmetriát az egész kozmoszra kiterjesztjük, a világegyetemről alkotott képünk egészen megváltozik.
Amennyiben a szimmetria igaz, kell léteznie egy tükörképnek, amely kiegyensúlyozza univerzumunkat.
A kutatók azt is megvizsgálták, hogy egy ilyen világegyetemnek milyen következményei lennének. A szakértők szerint ha hipotézisük valós, úgy az ősrobbanás után nincs szükség az univerzum gyors kitágulására, az eddig ismert neutrínótípusok mellett pedig legalább egy további létezik. Ezt nem tudjuk megfigyelni, pusztán a gravitációs hatásait észleljetjük, ami összhangban van a sötét anyaggal.
Érdemes kiemelni, hogy ha van is tükörkép, azt nem fogjuk tudni közvetlenül megvizsgálni, mivel az ősrobbanás ?mögött” rejtőzik. Ennek ellenére lehetnek módszerek az új elmélet tesztelésére. A számos fizikus által feltételezett tágulás például elvileg hatalmas gravitációs hullámokat keltett, amennyiben a későbbi vizsgálatok során nem sikerül ezek nyomára bukkanni, az megerősítheti az antiuniverzum hipotézisét.
The post Létezhet egy univerzum, amely visszafele halad az időben first appeared on 24.hu.